Svaly se rychle unaví, což způsobuje bolest. V postižené oblasti pak vzniká otok a dochází k poruše krevního oběhu. Svaly a nervové kořeny nedostávají dostatečnou výživu. Jediný způsob, jak otok snížit, je prostřednictvím lymfatických cév a žil a mikrovibrací způsobených dynamickou kontrakcí a relaxací svalů. Když jsou však svaly unavené, otoky neumožňují tělu doplnit své zdroje. Jedná se o začarovaný kruh. Oslabené svaly nejsou schopny poskytnout dostatečnou oporu míše. I menší přetížení může vést ke komplikacím. Prudké pohyby jsou mimořádně nebezpečné. Zvláště opatrní byste měli být v případě vyhřezlé ploténky. Problematickým se stává i cestování autem. Pokud je to možné, je třeba se objednat k lékaři domů. Pokud to není možné, měl by se při cestování nosit speciální ortopedický pás.

Léčba v akutním období onemocnění se zaměřuje na rychlé snížení otoků a zlepšení krevního oběhu. V tomto období se obvykle předepisují diuretika a protizánětlivé léky.

Léčba pacienta s hernií ploténky je obtížná, protože na jedné straně se nedoporučuje uvolňovat meziobratlové ploténky, ale na druhé straně zádové svaly nutně potřebují uvolnění. Tradiční masáže jsou také velmi riskantní. Neopatrný pohyb může způsobit další poškození tkáně v postižené oblasti a způsobit zhoršení příznaků o několik hodin později. I když se člověk bezprostředně po masáži cítí lépe, otok se může za šest hodin zhoršit. Během noci se svaly uvolní a do rána se může otok, bolest a ztuhlost ještě zvýšit. Proto by léčba léky v akutní fázi onemocnění měla být doplněna o nouzová opatření popsaná na stránce „Bolesti zad„. Noční procedury by měly být brány velmi vážně a pokud možno by neměly být vynechány, protože otok obvykle dosáhne kritické velikosti během noci. Po akutní fázi léčby začíná dlouhé období rehabilitace.

Rehabilitace bez chirurgického zákroku

Riziko hernie disku se může lišit v závislosti na jeho poloze, velikosti a charakteru. Diagnostikovat ji lze pouze pomocí magnetické rezonance. Nejnebezpečnější kýly jsou ty, které vyvíjejí tlak na míchu nebo její kořeny. Tyto hernie vyžadují okamžitou operaci. Jejich příznaky mohou být následující: akutní zadržování moči a výrazné poruchy funkce dalších vnitřních orgánů, které po opatřeních první pomoci nezmizí.

Vyhřezlé ploténky, které vyvíjejí tlak na míchu a vyžadují okamžitou operaci, tvoří velmi malé procento případů. Většinu vyhřezlých plotének lze rehabilitovat bez operace, i když působí tlak na nervový kořen. Nejdůležitějším úkolem rehabilitace je pomoci tělu na několik měsíců snížit otok a obnovit funkce zádových svalů. Dlouhodobé podávání protizánětlivých léků může způsobit nežádoucí účinky, což znamená, že rehabilitaci pacientů s hernií ploténky je vhodnější provádět, když se žádné léky neužívají.

Všeobecné zásady a cíle rehabilitace

– Léčba zlepšující prokrvení zádových svalů, nervů a míchy;
– Opatření ke zlepšení lymfatické drenáže ke snížení otoků a odstranění odumřelých buněk;
– Dekongestivní opatření (lymfodrenáž);
– Podpora stabilizace oslabené meziobratlové ploténky zdravými buňkami;
– Vyvarovat se extrémní fyzické zátěže, a pokud k ní dojde, okamžitě provést opatření první pomoci.

Během rehabilitace je zakázáno

– Používání vibromasážních přístrojů – jsou příliš silné;
– Tření oblasti kolem poškozeného disku kartáčem nebo houbou při sprchování nebo koupání;
– Pokusy o resetování ploténky nebo obratle – tím nedojde k jejímu posílení, ale naopak k dalšímu poškození buněk;
– Elektrická stimulace, protože svaly jsou již přetížené.
– Vertikální protahování páteře (např. cvičení na vodorovné tyči) – to může vést k reflexní reakci zádových svalů, které jsou již přetížené. To výrazně zvyšuje riziko závažných komplikací.
– Manuální masáže nejsou vždy prospěšné. Mohou způsobit zvětšení otoku o několik hodin později a ráno po nich může být obtížné vstát kvůli akutní bolesti.
– Nepoužívejte léky proti bolesti, pokud k tomu nemáte dobrý důvod. Bolest pomáhá vašemu tělu přizpůsobit se a chrání páteř před dalším poškozením.

Rehabilitační program

Funkce svalů se obnovují a posilují kompenzací mikrovibračního deficitu pomocí externího zdroje. Jedná se o druh masáže na buněčné úrovni s využitím mikrovibrací akustických frekvencí, které jsou pro náš organismus přirozené. Procedura se nazývá mikrovibrační terapie a pacient ji může provádět doma. Mikrovibrační terapie jednak zlepšuje lymfatickou drenáž, jednak pomáhá snižovat otoky*.

Mikrovibrační terapie je druh zvukové vibroakustické terapie, která se v lékařské praxi používá již více než 15 let. Tato metoda rehabilitace byla zvolena díky své vysoké účinnosti a skutečnosti, že ji lze provádět v domácích podmínkách. Lékařské přístroje pro tuto terapii jsou cenově dostupné a snadno se používají bez dozoru.

Mikrovibrační terapii lze provádět mnoha způsoby. Základním principem je, že největší účinky přináší krátké ošetření v krátkých intervalech. Terapie se provádí nejen v oblasti vyhřezlé ploténky nebo zádových svalů, ale také v oblasti jater a ledvin, protože tyto orgány jsou zodpovědné za čištění krve od zplodin látkové výměny a zajišťují správnou funkci lymfatického systému*.
Metody fonoterapie se liší v závislosti na fázi léčby.

1. týden

Metody kompenzace mikrovibračního deficitu pomocí zdravotnických přístrojů Vitafon při výskytu bolesti nebo při zhoršení příznaků (mikrovibrační terapie se musí provádět 6krát denně během prvního týdne).

Oblast použití  Aplikujte fonoterapii na každou oblast 6krát denně.
4 hodiny (1 ošetření během noci). První týden.
Režim Čas na začátku Navýšení času Konečný čas
Ledviny 2 5 min. + 1 min. denně 15 min.
Játra 1 3 min. + 1 min. každý druhý den 7 min.
Levá a pravá strana hernie disku 1 2 min. + 1 min. každý druhý den 5 min.
Pod a nad vyhřezlou ploténkou 1 2 min. + 2 min. denně 5 min.

Aplikace v nočních hodinách je velmi důležitá, aby se předešlo komplikacím.

Hlavní léčba

Počet procedur za den se postupně snižuje a doba procedury se prodlužuje. Konkrétní léčebný protokol závisí na umístění hernie disku.

Metoda kompenzace mikrovibračního deficitu, pokud se hernie disku nachází v hrudní nebo bederní části páteře.

Oblast použití Režim 5krát denně během prvního týdne 4krát denně během 2.-12. týdne 2-3krát denně po 12. týdnu
Ledviny 2 20 min. 25 min. 35-40 min.
Játra 1 10 min. 12 min. 10-15 min.
Levá a pravá strana hernie disku 1 7 min. 10 min. 5 min.
Pod a nad vyhřezlou ploténkou 1 7 min. 10 min. 5 min.

Ošetření se doporučuje provádět každý den před spaním a po probuzení. Pokud máte dva přístroje, bude to trvat jen 30 minut před spaním a 30 minut po vstávání. Doporučuje se nezanedbávat léčbu v oblasti vašich jater a ledvin. Tato léčba pomůže zlepšit váš celkový zdravotní stav, pracovní výkonnost a celkový stav zádového svalstva.*

Kýla v oblasti krční páteře vyžaduje kratší, ale častější léčbu. Je to dáno tím, že krční svaly jsou aktivnější a vnímavější k mikrovibracím, a také blízkostí mozku.

Metoda kompenzace deficitu mikrovibrací, pokud se hernie disku nachází v krční části páteře.

Oblast použití Režim 5krát denně během prvního týdne 4krát denně během 2.-12. týdne 2-3krát denně po 12. týdnu
Ledviny 2 20 min. 25 min. 35-40 min.
Játra 1 10 min. 12 min. 10-15 min.
Levá a pravá strana hernie disku 1 5 min. 6 min. 7 min.
Pod a nad vyhřezlou ploténkou 1 5 min. 6 min. 5 min.

Je velmi důležité najít si čas na provedení 4 ošetření v oblasti krční páteře. Pro ty, kteří nemusí chodit do práce, to není velký problém, ale těm, kteří do práce chodí, doporučujeme následující rozvrh ošetření: po příchodu domů po práci, před spaním, po prvních 5-6 hodinách spánku a znovu o 2 hodiny později před odchodem do práce.

Časté chyby:

  • Jedno ošetření denně – to nestačí, i když ošetření trvá dlouho. Dvě ošetření denně jsou nutností, i když trvají kratší dobu. Ošetření se provádí doma, což vše usnadňuje.
  • Ošetření se neprovádí pravidelně a dochází k jednodenním intervalům kvůli pracovnímu rozvrhu nebo služebním cestám. Ošetření by nemělo být vynecháno v první polovině roku.
  • Oblast ledvin se neléčí. I v případě, že nechcete provádět proceduru v oblasti jater, ledviny jsou nutností, protože jsou zodpovědné za regeneraci organismu a jeho čištění od produktů svalové činnosti, čímž poskytují základ pro ochranu a rehabilitaci páteře.*.

Ochrana páteře před vnějšími faktory

  • Během prvních tří měsíců se doporučuje nosit při chůzi a cestování speciální ortopedický pás, který si musíte nasadit, než vstanete z postele. Pás je však účinný pouze u lidí, kteří nemají velký pas a velké břicho, protože má pomoci uvolnit páteř. Nedoporučuje se nosit pás neustále, protože může způsobit oslabení zádových svalů.
  • Vyhněte se běhání, skákání a jízdě na kole.
  • Vyhněte se zvedání závaží.

Pokud hernie disku vyžaduje operaci

Operaci je nutné provést pouze v případě, že je z lékařského hlediska opodstatněná, aby se zachránila mícha a odstranil útlak nervových kořenů, ale ne aby se urychlil proces rehabilitace. Měli byste mít na paměti, že operace je vždy riziková a měla by být provedena pouze v případě, že je to nezbytně nutné. Po operaci zůstává postižená oblast po dlouhou dobu oslabená a všechny výše popsané techniky a zásady lze použít k urychlení rehabilitačního procesu*.

***

*Upozorňujeme, že účinky léčby jsou založeny na individuálních zkušenostech. Nemůžeme zaručit stejné výsledky u všech uživatelů terapie Vitafon. Abychom zajistili co nejlepší služby pacientům, nabízíme možnost bezpodmínečného vrácení přístroje do 30 dnů v případě, že se nedostaví pozitivní výsledky léčby.