Jednou z nejčastějších příčin bolesti nohou je patní ostruha. Toto onemocnění může vést k dlouhodobé nezpůsobilosti a dokonce i k invaliditě. Znalost příčin a podmínek vzniku patní ostruhy umožňuje určit nejúčinnější metodu léčby. Koneckonců, je zapotřebí eliminovat příčiny nemoci, nejen léčit její příznaky. Jedině tak zajistíte, že se nemoc po další léčbě nevrátí.

Co je to patní ostruha?

Plantar fasciaPatní ostruha – zánět plantární fascie na plosce nohy. V medicíně se tento stav nazývá plantární fasciitida. Plantární fascie je pás vazivové tkáně, který se táhne od mediálního výběžku patní kosti podél svalů až k oblasti metatarzů. Tato tkáň je napnutá jako tětiva luku a je zodpovědná za protáhlý tvar chodidla, reguluje jeho zatížení při chůzi. Chrání pohyblivé kosti a klouby nohy před zraněním a poškozením. Polovina váhy lidského těla spočívá na patě a vytváří tlak na plantární aponeurózu.

Vlivem velké zátěže této oblasti se mohou objevit mikropoškození, nejčastěji v místě uchycení aponeurózy k patní kosti. Ve zdravém těle (zejména u mladých lidí) se zranění rychle hojí. Pokud tělo nedokáže obnovit tkáň aponeurózy paty, objeví se v místě zánět, který se projeví otokem a bolestí.

Když se objeví bolest paty, samotná „ostruha“ (výrůstek kostí) tam ještě nemusí být. Bolest se nejprve objevuje v důsledku zánětlivé reakce v blízkých měkkých tkáních a degradačního procesu aponeurózy.

Buňky aponeurózy jsou bohaté na vápník, takže když intenzivně umírají, zejména v oblasti patní kosti, která je nejvíce zatížena, vápník se začíná hromadit. Zanícená oblast osifikuje a vzniká kostní struktura, která připomíná ostruhu. Proto se tomuto jevu říká patní ostruha.

Příznaky patní ostruhy

patni ostruhaZánět plantární fascie má za následek bolest paty. Bolest se nejčastěji objevuje na chodidle, méně často v zadní části povrchu kosti. Tato bolest může vyzařovat do prstů na nohou a lýtkových svalů. Tyto příznaky se mohou zhoršit ve večerních hodinách nebo po delší chůzi či stání.

Bez ohledu na drásavou bolest a napětí v chodidle je začátek léčebného procesu často opožděn, protože si bolest jednoduše spojujeme s unavenými chodidly. Postupem času se však bolest v plosce nohy během odpočinku zvyšuje. Takzvaná počáteční bolest je pozorována na začátku pohybu, po odpočinku nebo ráno po probuzení.

Bolest se může objevit náhle nebo postupně. Bolest je často pociťována okamžitě, zejména při stresu a nebo zátěži. Pacient má pak pocit, jako by se do paty zabodlo něco ostrého. Pokud se bolest stane chronickou a objeví se patní ostruha, člověk se snaží chodit po prstech nebo pokládat chodidlo na vnější část chodidla spíše než na patu.

Pokud máte bolesti nohou, vyhledejte co nejdříve lékaře (ortopeda nebo chirurga). Existuje mnoho nemocí, které mají podobné příznaky. Samoléčba může vést k závažným komplikacím, včetně postižení nohy a kontraktury (nehybnosti kloubů), a může vést k invaliditě.

Není nejdůležitější se zbavit bolesti!

patni ostruhaPatní ostruha vzniká, když degradační proces plantární aponeurózy začíná být rychlejší než regenerační procesy. Bolest u tohoto onemocnění je prostě obranná reakce těla. Tělo tak „volá“ člověka, aby ochránil poškozené tkáně před další degradací a poskytl čas pro vznik nových buněk v místě onemocnění.

Užívání léků proti bolesti (ve formě injekcí, tj. blokáda, fonoforéza nebo elektroforéza), použití radioterapie (rentgenové terapie), kdy jsou blokovány nervové receptory signalizující bolest, vede k rychlému zlepšení. V důsledku toho se pacient cítí vyléčený z nemoci. Důsledkem takových procedůr je však další vývoj onemocnění. Jakmile účinky léků nebo radioterapie odezní, příznaky se vrátí.

Vyčistěte tkáně bez „zmrazení“ reakce!

Jako každá jiná část těla je aponeuróza paty tvořena buňkami. Poškození aponeurózy má za následek smrt jednotlivých buněk. Odumřelé buňky se vylučují přirozeně, díky obranným reakcím těla. Tento proces však může být příliš pomalý kvůli výskytu nových mrtvých buněk. Vlivem neustálé přítomnosti škodlivých faktorů dochází stále k většímu počtu úrazů (přece jen nelze najednou úplně přestat chodit).

lekiBolest nastává, když se nahromadí příliš mnoho mrtvých buněk a tělo spustí regenerační (zánětlivé) procesy. V měkkých tkáních kolem patní ostruhy se zvyšuje nitrotkáňový tlak. Cílem je zvýšit zásobu imunitních buněk a zajistit jejich rychlý transport přes tkáně. Čím více buněk zemře, tím větší je reakce a bolest.

V praxi se při léčbě patních ostruh používají protizánětlivé přípravky (zejména hormonální), které mají tlumit obranné reakce. Působí tak, že omezuje schopnost těla čistit tkáně v oblasti paty. Díky tomu zánět zmizí a člověk se cítí lépe. Nahromadění odumřelých buněk, které tvoří patní ostruhu, však zůstává. Je tedy možná recidivita onemocnění, protože dříve či později účinek preparátu odezní, tělo se „probudí“ a znovu nastartuje zánětlivý proces. Tato metoda je nebezpečná, protože zavedení hormonálních přípravků do těla často vede k nekróze (odumírání) patní kosti.

Rozumná léčba by proto měla spočívat ve snaze pomoci tělu odstranit odumřelé buňky, aby se zabránilo tvorbě ostruh. Přednost by měly mít metody, které přispívají ke zvýšení mikrocirkulace v tkáních, zvýšení průtoku krve a lymfy (např. fonace z pohodlí domova, terapie rázovou vlnou v ambulantním prostředí). Zánětlivý proces nakonec ustoupí, pokud se paralelně provedou opatření ke snížení zátěže aponeurózy.

Základní příčina vzniku patní ostruhy

Aponeuróza paty je neustále namáhána – při chůzi, běhu nebo skákání. Míra této zátěže závisí na správné chůzi, složitosti celého pohybového mechanismu a správně zvolené obuvi. Není náhodou, že se ženám často tvoří patní ostruhy, protože často preferují krásnou, ale „nezdravou“ obuv (těsné a vysoké podpatky). Čím větší zátěž, tím častěji a více dochází k poškození aponeurózy.

K nadměrné zátěži chodidla dochází například při poranění jedné nohy, kdy pacient začne kulhat na druhou. Nejedná se však o typický případ vzniku patní ostruhy. Mnohem častěji se zátěž chodidla zvyšuje s věkem, a to v důsledku postupně se zhoršujícího stavu celého nervosvalového tlumícího systému, který je zodpovědný za správnou, měkkou chůzi.

Když mluvíme o nervosvalovém odpružení, máme na mysli systém, který řídí práci kosterních svalů (hlavně nohou a zad). Mnoho mechanoreceptorů, které řídí polohu kloubu, umožňuje nervovému systému řídit svalovou aktivitu, aby zajistil hladké pohyby a dramaticky snížil nárazové zatížení během chůze a běhu. Bez tohoto odpružení by klouby a páteř během několika měsíců degenerovaly. Právě nervosvalový struktura nám „stahuje nohy“, když se snažíme dopadnout na rovném povrchu na nohy, nebo nás nutí kulhat ve snaze ochránit nemocný kloub před přetížením.

Příčiny narušení nervosvalového odpružení:

  • Svalové vyčerpání v důsledku nedostatku buněčné výživy. Nejpříznivějšími podmínkami pro fungování svalů je rovnoměrná fyzická zátěž. Proto jak sedavý způsob života, tak nadměrná zátěž (např. při sportu) nepříznivě ovlivňují fungování svalových buněk.
  • Nedostatečná funkce ledvin. Nejedná se o onemocnění ledvin, jako je zánět ledvin apod. Ledviny mohou být zdravé, ale nedokážou pro její vysokou „kontaminaci“ filtrovat (čistit) krev. V důsledku toho je narušena elektrolytická rovnováha krve, což přímo ovlivňuje výkonnost všech svalů.
  • Nemoci páteře – degenerace páteře, radikulitida nebo kýla vedou k otoku tkání, narušení krevního oběhu a tlaku na míchu a nervové kořeny. V důsledku toho dochází ke zpomalení nebo narušení přenosu nervových signálů, což vede k desynchronizaci svalové aktivity a snížení úrovně nervosvalového odpružení.

Oslabené svaly nejsou schopny poskytnout odpovídající úroveň odpružení při každodenní zátěži při chůzi, běhu nebo skákání, což v konečném důsledku vede k poškození aponeurózy paty a dokonce i páteře. Je narušeno fungování míchy ukryté v páteři, ze které se nervové signály šíří do svalů. Kvůli narušení přenosu nervových vzruchů začnou svaly fungovat nesynchronizovaně a nespolupracují tak, aby co nejvíce absorbovaly nárazovou sílu, která poškozuje jak aponeurózu, tak páteř.

V důsledku bolesti paty se mění vzorec chůze pacienta. Začne kulhat nebo chodit po špičkách. Zatížení svalů je rozloženo nerovnoměrně a škodlivé zatížení páteře se zvyšuje. Takto vzniká uzavřený kruh, kdy svalová slabost vede k poranění páteře a aponeurózy paty a problémy s páteří dále snižují efektivitu svalů. Tělo se samo z tohoto kruhu jen těžko dostane, proto je důležité změnit životní styl a poskytnout přiměřenou pomoc svalům, ledvinám a páteři.

Zásady účinné léčby patní ostruhy

S ohledem na výše uvedené zahrnuje účinná léčba patní ostruhy následující zaopatření:

  • snížení zátěže paty výběrem vhodné a pohodlné obuvi, používáním ortopedických vložek a/nebo patních vycpávek a také pomocí gymnastických cvičení protahujících lýtkový sval a aponeurózu paty. Gymnastická cvičení jsou velmi důležitá, ale bohužel ve většině případů k úplnému uzdravení nestačí;
  • čištění tkání od přebytečných odumřelých buněk v oblasti paty zvýšením krevního zásobení a průtoku lymfy Zdravotnický prostředek Vitafon;
  • regeneraci nervosvalového systému tlumení nárazů a především zlepšení svalové funkce.

Dodržování těchto pravidel vám pomůže vyhnout se opětovnému vyskytnutí onemocnění.

V současné době existuje mnoho metod léčby patních ostruh. Jejich účinnost, cena a dostupnost se však liší. Bohužel většina z nich nesplňuje všechny tři podmínky pro účinnou léčbu patních ostruh. Většina metod postihuje pouze oblast paty a je určena pouze ke snížení nebo odstranění bolesti v této oblasti, odstranění otoků a odstranění kostních výrůstků. Proto po určité době po léčbě onemocnění často recidivuje.

Výjimkou je fonační metoda. Fonace (vibroakustická terapie) je přenos zvukumikrovibrací (frekvenční rozsah (30-20 000 Hz) do lidského těla pomocí zdravotnického zařízení Vitafon.

Toto je v současné době jedna z nejúčinnějších metod léčby patních ostruh:

  • Fonace zlepšuje průtok krve a lymfy, podporuje čištění tkání v oblasti paty a přirozené vstřebávání kostních výrůstků. Díky zvukovým mikrovibracím jsou imunitní buňky transportovány tkáněmi rychleji a aktivněji. Díky tomu je zánětlivý proces lehčí, méně intenzivní a méně bolestivý, a patní ostruha se rychleji vstřebá, bez nutnosti chirurgického zákroku.
  • Navíc během fonace nedochází k žádné buněčné smrti: amplituda mikrovibrací je srovnatelná s velikostí buněk (0,0001-0,05 mm) a frekvence je v rámci zvukového rozsahu, tj. podobná mikrovibracím, které se objevují během zpěvu nebo mluvení, kdy jsou hlasivky stimulovány.
  • Tato metoda také prokazatelně snižuje bolest. Bolest obvykle odezní po 2-3 týdnech. Podle výzkumu vibroakustická terapie (fonace) snižuje bolest účinněji než ultrazvuková nebo laserová terapie.

Ostruha. FonaceGraf jasně ukazuje, že účinnost fonace, pokud jde o úlevu od bolesti, je o 30 % vyšší než v případě laserové nebo ultrazvukové terapie.

 

Účinnost fonace je srovnatelná s mimotělní terapií rázovou vlnou, ale podobného výsledku je dosaženo rychleji – po 2-3 týdnech. Jak ukazuje mnoho studií o EST, znatelný efekt (snížení intenzity bolesti) lze pozorovat až po 3 a více měsících. Do té doby je člověk nucen snášet silné bolesti. V praxi přináší fonace lepší výsledky při častějším používání (2-3x denně).

 

 

  • Obnovuje elasticitu aponeurózy paty zlepšením výživy buněk v této oblasti a urychlením regeneračních procesů. Zvyšuje účinek korektivní gymnastiky zaměřené na protažení lýtkového svalu a aponeurózu.
  • Fonaci lze používat od narození. Léčebný účinek spočívá v poskytnutí tělu přirozenými zvukovými mikrovibracemi v rozsahu slyšitelném člověkem (na rozdíl od ultrazvuku nebo infrazvuku).
  • Jeho cílem je obnovit nervosvalové odpružení. Na rozdíl od jiných terapií působí fonační metoda nejen na oblast patní ostruhy, ale také na lýtkové svaly a ledviny.
  • Fonace oblasti ledvin zlepšuje stav všech svalových zdrojů urychlením vylučování kyseliny močové a zlepšením elektrolytového složení krve (PH). Díky tomu se svaly lépe vypořádají s úkolem chránit celý pohybový aparát před zátěží.
  • Fonace oblasti lýtka přímo zlepšuje svalový tonus.
    Dlouhodobá, každodenní fonace problematického úseku páteře (intervertebrální kýla, radikulitida) odstraňuje otoky a tím zlepšuje vedení nervových vzruchů.
  • Je součástí prevence onemocnění kloubů a páteře.
  • Možnost použití doma a snadné použití zařízení. Fonaci lze provádět doma pomocí zdravotnického prostředku Vitafon. To znamená, že nemusíte chodit na ošetření s bolavou nohou. Po absolvování terapie můžete s prevencí patních ostruh začít kdykoliv.

Zdravotnický prostředek Vitafon je možné zapůjčit nebo zakoupit na stránkách výrobce:

*Upozorňujeme, že výsledky léčby jsou založeny na individuálních zkušenostech. Nemůžeme zaručit stejné výsledky u všech pacientů.