Nepoužívejte vibrační masážní přístroje!

Existuje mnoho různých typů fyzioterapeutických přístrojů pro domácí použití. Jaký přístroj zvolit pro léčbu kloubů a páteře? Především se musí jednat o zdravotnický prostředek s certifikací CE. Za druhé, technické specifikace by měly poskytovat informace o amplitudě mikrovibrací a frekvenčním rozsahu, ve kterém přístroj pracuje. Mikrovibrace o amplitudě 50 mikronů nebo menší jsou pro tělo bezpečné a přirozené. Nepoužívejte vibrační masážní přístroje! Nejúčinnější jsou zařízení s neustále se měnící frekvencí v rámci přirozené zvukové škály.

Terapie by měla mít systematický přístup

Pro dosažení maximálního regeneračního účinku je třeba mikrovibrace aplikovat také na oblast jater, ledvin a páteře. Tyto orgány jsou zodpovědné za filtraci a tvorbu krve. Aplikace mikrovibrací v určitém frekvenčním rozsahu na lidskou tkáň se nazývá mikrovibrační terapie neboli fonoterapie.

Schéma léčby ramenních nebo loketních kloubů pomocí Vitafon:

Oblast použití Ošetření každé oblasti 2-3krát denně
Režim Čas na začátku Navýšení času Konečný čas
Ledviny 2 10 min. + 3 min. denně 30 min.
Játra 1 5 min. + 1 min. denně 15 min.
Páteř, oblast E1 1 5 min. + 1 min. denně 7 min.
Páteř, oblast D2 1 5 min. + 1 min. denně 7 min.
Ramenní/loketní kloub 2 5 min. + 1 min. denně  20 min

Schéma léčby kolenních kloubů pomocí přístroje Vitafon:

Oblast použití Ošetření každé oblasti 2-3krát denně
Režim Čas na začátku Navýšení času Konečný čas
Ledviny 2 10 min. + 3 min. denně 30 min.
Játra 1 5 min. + 1 min. denně 15 min.
Kolenní kloub 2 3 min. + 2 min. denně 20 min.
Páteř, oblast E31 1 5 min. + 1 min. každý druhý den 10 min.
Poplitea 2 3 min. 3 min.
Vnitřní stehno 2 3 min. 3 min.
Přední sval tibialis 2 5 min. 5 min.

Toto léčebné schéma se používá při osteoartritidě, artritidě (včetně revmatoidní artritidy), poranění menisků a kloubů. Mladí lidé mohou dobu aplikace rychleji prodloužit.

Schéma léčby kyčelních kloubů přístrojem Vitafon:

Oblast použití Ošetření každé oblasti 2-3krát denně
Mode Start time Increase in time End time
Ledviny 2 10 min. + 3 min. denně 30 min.
Játra 1 5 min. + 1 min. denně 15 min.
Kyčelní kloub 2 3 min. + 2 min. denně 20 min.
Páteř, oblast 31 1 5 min. + 1 min. každý druhý den 10 min.
Inguinální lymfatické uzliny 1 3 min. 3 min.
Horní kvadricepsy 2 5 min. 5 min.

Omezení zátěže kloubů je nutností!

  • Nepřenášejte břemena o hmotnosti vyšší než 5 kg;
  • Nevyčerpávejte se; doporučený denní odpočinek – alespoň dvě hodiny. Při únavě choďte méně;
  • Omezte cestování veřejnou dopravou;
  • Pokud máte potíže s klouby nohou, věnujte pozornost plynulosti a měkkosti své chůze. Neběhejte a neskákejte. Při sestupu ze schodů přenášejte váhu na zdravou nohu a teprve poté přejděte na druhou nohu. Stejně tak při chůzi do schodů – zdravou nohu dejte dopředu. Dynamická zátěž je nebezpečnější než statická;
  • Noste pohodlnou, měkkou obuv;
  • Během rehabilitace postupně zvyšujte zátěž a rovnoměrně ji rozložte na celý den. Na začátku léčby omezte počet kroků na 500-1000 (10-20 minut chůze denně). Zvažte používání hole, zejména v první fázi léčby.
  • Po měsíci postupně zvyšujte počet kroků (přidejte 50 kroků denně nebo jednu minutu chůze navíc) a omezte používání hole.

Změna stravy

Během léčby by se bílkoviny (maso, ryby, drůbež, vejce, chobotnice, sója a luštěniny) měly jíst pouze každý druhý den nebo ještě méně často. Tato změna pomůže zlepšit fungování jater, zvýšit průtok lymfy tkáněmi těla a přísun složených bílkovin. Není nutné se masa zcela vzdát. Jídlo by mělo poskytovat přiměřené množství tuků.

Doba trvání léčby

Pokud je bolest kloubů čerstvá, mohou být příčiny odstraněny během 2-3 dnů, proto je dobré mít přístroj Vitafon stále po ruce.* Může se stát mnoho věcí: pohmožděniny, dlouhodobý pobyt v nepohodlné poloze, dlouhá práce v kleče na tvrdém povrchu, nešťastný krok nebo skok atd. Pokud k tomu dojde, je třeba okamžitě zahájit léčbu.  „Čerstvý“ zánět kloubů lze vyléčit během 2-3 týdnů.* Při zanedbání však může léčba trvat 2-12 měsíců v závislosti na stupni a vývoji onemocnění.* Dobu léčby lze zkrátit, pokud pacient může první 1-2 měsíce provádět fonoterapii následujícím způsobem: V případě, že je léčba prováděna 4-6krát denně s úměrně kratší dobou léčby, přičemž celková doba léčby za den zůstává nezměněna. Aplikace mikrovibrací nevyžaduje přestávky a může být prováděna nepřetržitě tak dlouho, jak je potřeba . Výsledek a průběh regenerace kloubu jsou úměrné době a pravidelnosti fonoterapeutických procedur.

Během prvních 1-3 měsíců se může stát, že se neprojeví žádná změna, ale to neznamená, že léčba nedosáhla žádných výsledků. Otok, zánět, a tedy i bolest se mohou objevit až se zpožděním, dokud se z tkáně neodstraní dostatečné množství odumřelých buněk. V případě degenerativního onemocnění, které trvá desítky let, může trvat měsíce, než se změna projeví. V prvních týdnech může bolest dokonce zesílit, protože mikrovibrace podporují lepší inervaci kloubu – vedou tedy k silnější bolesti. Tuto psychologickou bariéru je třeba překonat. Mikrovibrace dělají svou práci a čistí tkáň od produktů látkové výměny, což je vždy prospěšné pro obnovení správné funkce kloubu.*

***

*Upozorňujeme, že účinky léčby jsou založeny na individuálních zkušenostech. Nemůžeme zaručit stejné výsledky u všech uživatelů terapie Vitafon. Abychom zajistili co nejlepší služby pacientům, nabízíme možnost bezpodmínečného vrácení přístroje do 30 dnů v případě, že se nedostaví pozitivní výsledky léčby.