Podle výzkumu provedeného ve Vědecko-výzkumném ústavu traumatologie a ortopedie R. R. Wredena (Petrohrad) zkracuje aplikace mikrovibrační léčby čtyřikrát denně po dobu 30 minut dobu hojení zlomenin v průměru o jeden týden. Studie byla provedena na pacientech se zlomeninami záprstních(zápěstních) kostí – zlomeninami, které jsou obvykle tak tíživé, že v 60 % případů nelze plně obnovit funkci postiženého zápěstí. Skupina více než 50 pacientů, kteří podstoupili mikrovibrační terapii, zaznamenala nejen rychlejší hojení zlomených kostí, ale také kratší dobu rehabilitace a pracovní neschopnosti.* Pacienti, jejichž rehabilitace zahrnovala mikrovibrační terapii, získali zpět funkčnost zápěstí v průměru o 10 dní dříve než ti, kteří používali tradiční rehabilitační metody.* Použití mikrovibrační terapie mělo navíc další přínos v rychlém zmírnění bolesti a snížení otoku.*

Léčba se provádí podle následujícího schématu

Zařízení Vitafon se používá ke zkrácení procesu hojení zlomeniny, k posílení pevnosti pojivové tkáně, k předcházení komplikacím, ke snížení svědění a otoku znehybněné zlomené kosti a k rychlejšímu obnovení pohyblivosti kloubu.

Postup léčby pomocí zařízení Vitafon. Doba léčby – 15-30 dní. Oblast použití – zlomená kost.

Den Počet procedur za den
Režim Čas/min.
1-15 (30) 2-3 2  20-40

Léčba zlomeniny začíná 3-4 dny po nehodě.  V blízkosti zlomeniny se umístí speciální snímače, tj. vibrofony. Pokud je zlomenina stabilizována ortopedickou sádrou, pak se vibrofony umístí přímo na sádru, pod bodem zlomeniny pod vzájemným úhlem 90°. Ošetření se provádí vleže.

Po ošetření by měl člověk zůstat v klidu 1-2 hodiny. V případě otoku je třeba provést další proceduru. Vibrofony (používá se režim 2) by měly být umístěny v místě otoku po dobu 15-20 minut.

Při zákrocích, kdy se jedná o zlomeniny končetin, lze pod nohy položit polštář, aby se zlepšil průtok krve. Přístroj Vitafon lze použít v kombinaci s dalšími zákroky, včetně Ilizarova přístroje, a také se zákroky, které využívají kovové komponenty pro imobilizaci zlomené kosti.

K obnovení a zvýšení pohyblivosti kloubů se používá režim 4. Doba trvání léčby – 20-40 minut. Vibrofony se přikládají na kloub vedle sebe. Pokud je to možné, měla by se během procedury provádět cvičení zaměřená na zvýšení pohyblivosti – s minimálním úsilím pomalu ohýbat kloub po dobu 20-30 sekund, pak jej stejně pomalu narovnávat. Cvičení by mělo být prováděno po polovinu doby zákroku.

***

*Upozorňujeme, že účinky léčby jsou založeny na individuálních zkušenostech. Nemůžeme zaručit stejné výsledky u všech uživatelů terapie Vitafon. Abychom zajistili co nejlepší služby pacientům, nabízíme možnost bezpodmínečného vrácení přístroje do 30 dnů v případě, že se nedostaví pozitivní výsledky léčby.